Business and Politics

Thursday, August 23, 2018

Come network with public officials from the local, state and national level! This is an opportunity for the business community and public officials in our region to meet and exchange ideas on issues of mutual interest. You won’t want to miss it! This annual networking program draws 100+ local business, community and public leaders together for informal conversation around how to advance the region’s economic vitality.

New in 2018: To advance the conversation on working together to build a strong region and state, we invited public officials representing districts throughout southeast Wisconsin.

Here is the list of attending public officials from 2018:

Deanna Alexander – Milwaukee County Board of Supervisors, District 18

Cheryl Berdan – Southeast Wisconsin Regional Director, State of Wisconsin

Kaylen Betzig – President, Waukesha County Technical College

Jerry Braatz – Director, UW-Extension Waukesha County

Adam Boldt – Director of Student Services, School District of Arrowhead Union High School

Danielle Bosanec – Chief Academic Officer, School District of Pewaukee

Allison Bussler – Director, Waukesha County Department of Public Works

Mike Cady – Superintendent, School District of Pewaukee

Joel Cole – Career Development Technician, Wisconsin Department of Workforce Development

Michael Crowley – Waukesha County Board of Supervisors, District 16

Alderwoman Kathleen Cummings – District 9, City of Waukesha & Waukesha County Board of Supervisors, District 19

Pat Deklotz – Superintendent, Kettle Moraine School District

Paul Decker – Chairman, Waukesha County Board of Supervisors, District 13

Dan Duchniak – General Manager, Waukesha Water Utility

State Rep. Jason Fields – 11th Assembly District

Alderman Chuck Garrigues – District 2, City of New Berlin

Corey Golla – Superintendent, School District of Menomonee Falls

Todd Gray – Superintendent, School District of Waukesha

James Heinrich – Waukesha County Board of Supervisors, District 9

Mark Hogan – Secretary & CEO, Wisconsin Economic Development Corporation

State Rep. Cody Horlacher – 33rd Assembly District

Christine Howard – Waukesha County Board of Supervisors, District 11

Brian Kammers – President, Board of Education, Pewaukee School District

Renee Kemp – Lead Employment & Training Specialist, Wisconsin Department of Workforce Development

Ginger Kollmansberger – Regional Director, Office of Senator Ron Johnson

State Rep. Mike Kuglitsch – 84th Assembly District

Vanessa Llanas – Southeast Wisconsin Field Rep, Office of Senator Tammy Baldwin

Patti Logsdon – Milwaukee County Board of Supervisors, District 9

Tom Luljak – Vice Chancellor, University of Wisconsin-Milwaukee

Shawn Lundie – Chief of Staff, Waukesha County Executive’s Office

Rebecca Mattano – Solid Waste Supervisor, Waukesha County

Felesia Martin – Milwaukee County Board of Supervisors, District 7

David Nold – Mayor, City of Oconomowoc

Nikki Payne – Public Involvement & Outreach Manager, Southeastern Wisconsin Regional Planning Commission

Alderman Aaron Perry – District 12, City of Waukesha

Alderman Joe Pieper – District 4, City of Waukesha

Adriana Plach – Academic & Career Coordinator, School District of Pewaukee

Antwayne Robertson – Director, Waukesha County Department of Health & Human Services

Kellie Sanders – Chief Academic Officer, School District of New Berlin

Dale Shaver – Director, Waukesha County Department of Parks & Land Use

Sarah Spaeth – Legislative Policy Advisor, Waukesha County

David Swan – Waukesha County Board of Supervisors, District 10

Sequanna Taylor – Milwaukee County Board of Supervisors, District 2

Melissa Thompson – Superintendent, School District of Swallow

Brett Wallace – Foxconn project director, Wisconsin Department of Transportation

Alderman Jack Wells – District 6, City of Waukesha

State Rep. Chuck Wichgers – 83rd Assembly District

Ted Wysocki – Waukesha County Board of Supervisors, District 22